Haber

Erdoğan Almanya ve Polonya’ya gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27-28 Ocak tarihlerinde Polonya’nın başkenti Varşova’yı ve ardından Almanya’nın başkenti Berlin’i ziyaret etmeye hazırlanıyor. DW Turkish’in edindiği bilgiye göre, ziyaret için hazırlıklarda son aşamaya gelindi. Gezinin birkaç gün içinde kesinleşmesi ve resmi olarak duyurulması bekleniyor. Erdoğan, ziyareti kapsamında Polonya’da Andrzej Duda, Almanya’da Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelecek. Son olarak Olaf Scholz, 14 Mart 2022’de Ankara’yı ziyaret etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı ana gündem maddesi

Erdoğan’ın hem Polonya hem de Almanya ziyaretlerinde Rusya-Ukrayna savaşında gelinen süreç ve Avrupa’daki güç krizi en değerli gündem olacak. Erdoğan, 14 Mart’ta Scholz ile düzenlediği basın toplantısının ardından, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin “İki NATO müttefiki olarak ortak görüş ve kaygılarımız olduğunu özellikle teyit ettik” dedi. Türkiye bu süreçte ateşkes ve barış için hem Rusya hem de Ukrayna ile müzakere ederek girişimlerini sürdürüyor. Bu noktada hem mevcut süreç hem de önümüzdeki dönemde atılacak adımlar müzakerelerin değerli bir konusu olacaktır.


Almanya Başbakanı Scholz ve Cumhurbaşkanı ErdoğanFotoğraf: Michael Kappeler/dpa/picture Alliance

Enerji başlığı geniş

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Avrupa’nın Rus doğalgazına olan bağımlılığını azaltmak için kaynak ülke çeşitlendirme arayışlarında Türkiye de önemli bir rol oynamaktadır. Erdoğan’ın Almanya ziyaretinde en değerli konulardan biri bu olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkmenistan’a yaptığı son ziyarette Türkmen gazının önce Türkiye’ye sonra da Avrupa’ya ulaştırılması girişimi görüşmelerde yer alan konulardan biri. Ukrayna’nın işgalinin ardından Rusya’ya uygulanan yaptırımların ardından enerji krizine giren Avrupa’da, Türkmenistan gazının Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ile Türkiye ve Avrupa’ya taşınması için girişimler sürüyor. Bu adım, enerji darboğazını aşmak için önemli bir adım olarak görülüyor.

“Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Cumhurbaşkanları 1. Zirvesi”nde üç ülke liderleri bir araya geldi ve teslimat için üç ülke arasında “Enerji Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalandı. Türkmenistan gazının Türkiye ve Avrupa’ya

Geçen yıl Türk ve Alman Enerji bakanlıkları arasında “yeşil hidrojen” işbirliği anlaşması imzalandı. Bu konudaki gelişmeler Erdoğan’ın Almanya ziyaretinde de masaya yatırılacak. Türkiye, yenilenebilir enerji üretebilen ve ardından hidrojene dönüştürebilen yatırımlar yaparak bu enerjiyi Avrupa’ya aktarabilirse, Türkiye yeşil enerjide de değerli bir merkez olmayı hedefliyor.

Ekonomik ilişkiler ele alınacak

Almanya-Türkiye bağlantılarında bu yıl ekonomik bağlantılar açısından oldukça kritik. Türkiye-Almanya dış ticarette iki değerli ortaktır. Almanya’da yürürlüğe giren “Tedarik Zincirlerinde Durum Tespiti Yasası”nın iki ülke arasındaki ticari bağlantıları derinden etkilemesi bekleniyor. Türkiye ile ticari ilişkisi bulunan Alman şirketlerinin insan haklarından çevre duyarlılığına kadar pek çok konuda uyması kuralı getiren düzenlemeye ilişkin atılan veya atılacak adımlar da toplantı gündeminde yer alacak. İki ülke arasındaki ticaret hacminin ilk aşamada 50 milyar doları aşması hedefleniyor.

Görüşmede Erdoğan, savunma alanında işbirliği konularının da değerlendirileceğini belirtti.

NATO’nun genişlemesi tartışılacak

Erdoğan’ın Almanya ziyareti sırasında bir süredir gergin olan Türkiye-Yunanistan ilişkileri de değerlendirilecek. Ekim 2022’de Atina’yı ziyaret eden Olaf, Ege’de gerilimi azaltma ve hem istişare görüşmelerinin hem de diyaloğun yeniden başlaması mesajını verdi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği de hem Polonya hem de Almanya ziyaretlerinin konuları arasında yer alacak.

Erdoğan’ın evrak çantasında Türkiye-AB ilişkilerinin ve siyasi diyalog kanallarının canlandırılması başlığı da yer alıyor.

Hükümet kaynakları, “Görüşmelerde Almanya’dan iadesi talep edilen FETÖ’cülerle ilgili adım atılacak” değerlendirmesinde de bulundu.

uskudarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu