Haber

Kırgızistan’da “5 Mart Ulusal Ak Kalpak Günü” geçit töreniyle kutlandı.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te “5 Mart Ulusal Ak Kalpak Günü” dolayısıyla geçit töreni düzenlendi.

Kültür, Bilgi, SporGençlik ve Gençlik Politikaları Bakanlığı ve Devlet Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde başkent Bişkek’te Ala-Too Meydanı’nda geçit töreni düzenlendi.

Tören sırasında dini kurum yetkilileri ve çok sayıda üniversite öğrencisi beyaz keçeden yapılmış beyaz bir kalp taktı.

Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altınbek Maksutov burada yaptığı konuşmada, Ak Kalpak Günü’nün Kırgız halkının milli değerlerinin kutlandığı özel bir bayram olduğunu ve bu tür kutsal etkinliklerin daha üst düzeyde gerçekleştirileceğini söyledi. gelecekte seviye.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, mesajında, “Ak Kalpak, Kırgız halkının uzun yıllardır geleneksel erkek başlığıdır. Atalarımızdan miras kalan ve derin bir felsefe içeren bu miras, geçmişten günümüze özenle aktarılmıştır. nesilden nesile büyük bir saygıyla.Bu nedenle atalarımızın kültürel mirasını korumak ve gelecek nesillere aktarmak bizim sorumluluğumuzdur.Bu onun görevidir.” sözünü kullandı.

Kırgız geleneğinin nadide sembollerinden biri olan ve beyaz keçeden yapılan Kırgız ırgat, günlük yaşamda değerli bir yer tutmakta ve ülke coğrafyasının yüzde 90’ını kapsayan Tanrıça Dağı’nı simgelemektedir.

Doğum, düğün, cenaze gibi özel ve değerli anlarda ve günlük yaşamda sıklıkla beyaz bere takan Kırgızların yaşı ve sosyal statüsü giydikleri beyaz berenin çeşidinden anlaşılmaktadır.

karakopruhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu